Kepli a Jobbikról: A Fidesz kihívója akarunk lenni
A következő kérdés az volt: mennyire stabil és tartós az új politikai felállás, amely a kormány konfrontatív politizálása ellenére némileg hasonlít a már 2010-ben kialakult felállásra?
Szigetvári Viktor szerint a jelenlegi politikai felállás nem maradhat tartós. Egy ellenzéki pártnak a változtatásra kell törekednie, mert szerinte a kormány nem képviseli a nemzeti érdekeket. Schiffer András (LMP) szerint a változtatást a választók érhetik el. Sokáig úgy tűnt, hogy a Fidesz és az MSZP kétoldali váltógazdasága lesz a modell, de kiderült, hogy az a felállás sem sebezhetetlen. Schiffer úgy látja: most az a feladvány, hogy az orbáni populizmussal szemben lesz-e alternatíva 2018-ra, amely kiutat mutat a zsákutcából. Magyarországon befagyott a politikai rendszer, nagyon alacsony a politikai részvétel. „Magyarország a rendszerváltás után úgy ment át egy társadalmi megrázkódtatáson, hogy egy valamirevaló sztrájk lett volna.” Schiffer szerint egy ilyenre szükség lett volna, ahogy egy aktívabb állampolgárokkal rendelkező társadalomra is. Szerinte idén annyi történt, hogy a szocialisták uralta blokk bomlásnak indult.
Kepli Lajos (Jobbik) szerint megbomlott 2010-ben a kétosztatú politikai rendszer. Szükség van megújulásra, új pártokra a politikában. A Jobbik 2003-ban megszületett és 2010-ben bejutott a parlamentbe, most a második párt, és a Fidesz kihívója akar lenni 2018-ban. „Be kell bizonyítanunk, hogy igenis kormányképes alternatíva vagyunk, levetkezve a média által ránk aggatott képet.” A jobbikos politikus szerint 2018-ig nem várható, hogy egy új, hiteles szociáldemokrata párt felemelkedik és a Fidesz kihívója lesz. Gulyás Gergely szerint a Fideszben „csodálattal” nézték, ami az ellenzéki oldalon történik és nem akartak beleavatkozni, hiszen ami történt, annál jobb nem történhetett volna a Fidesz számára. Gulyás azt nem várja, hogy az ellenzék letegye a fegyvert és azt mondja, hogy az elmúlt négy évben előbbre jutott az ország; de szerinte az tény, hogy 2010 óta eredményei lettek a kormányzásnak – összehasonlítva a 2006-2010 közötti évekkel. „Ma jobb helyzetben van az ország, mint 2010-ben? A választók azt mondták, hogy köszönik, ennek a folytatását kérik” – mondta Gulyás. Schiffer erre reagálva azt mondta, hogy a Fidesz csak a 2006-2010 közötti időszakra hivatkozva beszélhet eredményekről. Szigetvári Viktor (Együtt-PM) ezután arról beszélt, hogy a rendszerváltás utáni politikai stabilitás először jó volt, de 2000-től kezdve lazítani kellett volna a rendszeren, mert ez a merevség is hozzájárult a kialakult torz viszonyokhoz. Szigetvári szerint ma van egy széles választói réteg, amely elmenne szavazni, de úgy érzi, nincs kire. „Szavazhatnának az LMP-re vagy a Jobbikra is, de azt se teszik” – mondta. Szigetvárinak az a legnagyobb baja, hogy a Fidesz 2010-ben kapott egy „hatalmas, elképesztő legitimitást”, ami után mindent tovább vitt a régi rendszerből, amin javítani kellett volna, ellenben nem javított semmit.